wtorek, 4 października 2011

DOBRY TRENING

Kulturystyka lub fitness czyli sporty pozwalające na uzyskanie upodobanej sylwetki są dziedzinami tylko dla wytrwałych. Serwis poświęcony fitness i sportom siłowym oraz kulturystyce. Zawiera porady, informacje i działy takie jak: sporty siłowe, odżywki, suplementy, dieta, trening, odchudzanie i szeroko pojęty aktywny tryb życia. Mamy nadzieje, że nasze treści okażą się przydatne i uczynią Twój trening bardziej efektywny.

Siłownia to sposób nie tylko by wypracować mięśnie, gdyż na siłowni można także skutecznie schudnąć. Niestety kulturystyka to nie łatwy orzech do zgryzienia. Nie jest łatwo by wyglądać jak kulturysta. Droga do godnych podziwu bicepsów jest długa, nie wystarczą do tego trzy wizyty na siłowni tygodniowo. Siłownia jest pełna maszyn, bądź ciężarów. Można precyzyjnie ćwiczyć poszczególne grupy mięśni samemu lub pod opieką trenera. Idąc pierwszy raz na siłownię, powinno się powiedzieć trenerowi, co chcesz osiągnąć czy schudnąć, czy nabrać na masie, wyrzeźbić mięśnie, czy nabrać kondycji. 


 
TRENING DLA KAŻDEGO

Według badań około 70% populacji ludzkiej, jest niezbyt zadowolona z wyglądu własnej sylwetki, i każda z tych osób coś by zmieniła w własnym wyglądzie. Osobiście nie znam osób, które są w 100% zadowolone z własnego wyglądu i po krótkiej rozmowie okazuje się, że mają chęć zmienić to i owo w swojej sylwetce.
O ile dla młodego człowieka są to zazwyczaj względy estetyczne to sprawa zaczyna być o wiele poważniejsza, kiedy chodzi o ludzi, którzy chcą przeżywać „drugą młodość”, ponieważ nie chodzi już tylko o wygląd, lecz również o zdrowie.


Kiedy przechodzisz okres wieku średniego zazwyczaj nie masz czasu na zajmowanie się sobą i całą siłę poświęcasz zarabianiu na życie czy wychowaniu dzieci? Ciężka stresująca praca, brak ruchu, zły sposób odżywiania, nieprawidłowa dieta powodują narastanie problemów zdrowotnych. Pojawia się otyłość, różnego rodzaju bóle kręgosłupa i inne problemy zdrowotne, to pierwszy sygnał, że czas się wziąć za zdrowy styl życia

Tkanka tłuszczowa jest jak gąbka i zaczyna nabierać tłuszczu oraz wody powodując ociężałość Twojego organizmu. Nie masz siły na większy wysiłek, co powoduje pogrążanie się w bezruchu i coraz większe problemy ze zdrowiem. Kiedy Twoje dzieci już dorosną zazwyczaj jesteś już w takim stanie, że coraz ciężej Ci wrócić do formy z okresu przed 30 lat.

Jedną z najlepszych metod treningowych dla osób mniej doświadczonych czy mających np. początkowe problemy krążeniem, co uniemożliwia intensywny trening jest:

Metoda treningu 3x30x130
To sposób wykonywania treningu:
 • 3 Treningi w tygodniu
 • 30 min to czas trwania jednego treningu
 • 130 to tętno (ilość uderzeń serca na min. podczas wykonywania treningu)
Trening rekreacyjny 3x30x130 to najlepszy trening dla osób, które chcą zacząć trenować w celu odzyskania lepszej formy.

Jak się zabrać do przygotowania takiego treningu?

 1. Wyznacz sobie 3 dni treningowe w tygodniu może to być, np. poniedziałek środa i piątek. I weź głębokie postanowienie o treningu. Jeśli chcesz uniknąć kłopotów z wymówką do treningu na świeżym powietrzu. Zainwestuj w sprzęt sportowy do ćwiczeń w domu
 2. Najlepiej zrobisz zapisując sobie takie postanowienie w widocznym miejscu by o nim ciągle pamiętać.  Bez odpowiedniego przygotowania trudno będzie wytrwać w tym postanowieniu. Złe warunki atmosferyczne, niezapowiedziane wizyty znajomych mogą przeszkodzić w tym postanowieniu. Dlatego dobrze jest ustalić, że np. w poniedziałek o godzinie 17: 00 uprawiasz trening i jeśli uwzględnisz to w twoim harmonogramie zajęć i poinformujesz o tym rodzinę i znajomych to będzie dużo łatwiej wytrwać.
 3. Pogoda też nie musi być przeszkodą, ponieważ możesz zakupić sobie przyrząd do ćwiczeń, np. rowerek treningowy, orbitrek czy bieżnię treningową. Jeśli tylko masz wystarczającą ilość pieniędzy polecam tę ostatnią dużo bardziej angażuje rozwój Twojej sylwetki. Wtedy, jeśli nie możesz wyjść na trening na świeże powietrze wykonasz go w domu. Idealnym rozwiązaniem, jeśli masz dostęp do klubu sportowego, w którym wykonasz taki trening pod okiem trenera.
 4. Taki trening powinien trwać od 30 do 40 min to na początek wystarczy by twoja krew przetoczyła się w sposób szybszy, a Twój organizm rozgrzał się powodując lepsze dotlenienie mięśni (serce to również mięsień),   innych organów oraz mózgu. Takie rozgrzanie organizmu spowoduje naturalną poprawę krążenia i lepsze samopoczucie. Pierwsze efekty zobaczysz już po tygodniu ćwiczeń
 5. Podczas treningu Twoje tętno powinno oscylować w granicach 130 uderzeń na minutę, w klubie sportowym są często specjalne nadajniki zapinane w okolicach klatki piersiowej, które ułatwią zadanie. Z takim nadajnikiem zobaczysz bicie twojego serca na monitorze maszyny.
 6. Masz również możliwość zobaczyć bicie Twojego serca na specjalnym
  Pulsometrze, który ma już w komplecie taki nadajnik.  W urządzeniach do treningu domowego też są specjalne czytniki, które odczytują bicie twego serca poprzez dotyk twojej dłoni w określonym miejscu. Takie czytniki są w urządzeniach lepszej klasy typu bieżnia czy rowerek treningowy
 7. Najprostszą metodą sprawdzenia tętna jest przyłożenie 2 palców do tętnicy szyjnej. Metodą prób i błędów dojdziesz do wprawy. Ustalisz tempo treningu na takim właśnie poziomie jak napisane powyżej. Jedynym i najtrudniejszych zadań jest utrzymanie takiego tempa treningu przez okres 30 min. Najlepszym treningiem jest trening na świeżym powietrzu, więc szybki marsz w okolicy twojego miejsca zamieszkania z Pulsometrem na ręku jest doskonałym rozwiązaniem
Metoda treningowa 3x30x130 polecana jest osobą powyżej 50 roku życia oraz ludziom po przebyciu ciężkich chorób. Spróbuj Tej metody treningowej, a zobaczysz, że twoje samopoczucie poprawi się w znaczny sposób, a po około 2 miesiącach zaczniesz mieć ochotę na coraz cięższy trening, co na pewno przyczyni się do poprawy Twojego stanu zdrowia.

1 komentarz:

 1. nooo Lankus wyglad bloga i sam blog jest swietny :) podoba mi sie :)

  OdpowiedzUsuń